Dinleme Cihazı Tespit

Yaşamda kolaylık elde eden bu inkişaf birçok olumsuzlukları da bununla beraber getirdi. Halk arasında "Böcek" olarak malum dinleme aleti da bu gelişimle beraber ortaya çıkan aletlerden bir tanesi. Bu aleti kim, niye kullanır, sorusu mevzumuz değil. Asıl olan şu ki, bu cihazın web üstünde bile fazlaca cüzi fiyatlarla satılması. Ahlaksızlığın kol dolaştığı bir ortamda, hırsızların, şantajcıların cirit attığı bir toplumda bu tür cihazların da rahatça temin edilebildiği bir zamanda, rahat bir yaşam yaşamak isteyenlerin vay haline. Böyle bir durumda halkın da bu cihazın emek verme mantığını bilmesi genel kültür olarak yararlı olacağını düşünüyoruz.

Böcek Dinleme Cihazının Çalışma Mantığı

Cihazın emek verme mantığı fazlaca basit, üstünde bir tane alıcı rolü bulan mikrofon var. Mikrofon ortamdaki sesleri alma işini yapıyor. Alınan ses yeniden cihazın verici özelliği olan hepimizin bilmiş olduğu FM radyo frekansı üstünden yayına sunuluyor. Yani aygıt adeta bir radyo sunucusu benzer biçimde çalışıyor. Böylelikle dinlemeyi yapmak isteyen kişi, "Böcek"in gösterim yapmış olduğu mesafeye yaklaşarak her hangi bir radyo çalar ile sesleri duyabiliyor.

Dinleme Cihazını Tespit Etme

Cihazın emek verme mantığını anladıktan sonrasında, ortamda dinleme aletinin olup olmadığını ve cihazın nerede bulunduğunu tespit etmeye geçelim. İşlem fazlaca basit. Öncelikle içeride ses meydana getirecek her hangi bir şey açalım, örneğin bir müzik açalım ve ortamın ebatlarına gore sesini yükseltelim. Daha sonrasında bir radyo çalar alıp kulaklığı kulağımıza taktıktan sonrasında frekansları azar azar gezelim. Bunu herhangi bir radyo ile yapabiliriz, örneğin arabadaki radyo ile. Radyo ile tarama işlemi dışarıda yapılmalı ki radyodan duyacağımız ses ile içerideki ses birbirine karışmasın. Eğer ortamda Böcek var ise, içeride açtığımız müzik, gezdiğimiz radyo frekanslarından birinde çalacaktır. Eğer içerideki müzik duyulmazsa aygıt yoktur, müziği duyarsak içeride böcek var demektir. Peki, Böceğin yerini iyi mi tespit edeceğiz?

Ortamdaki Böcek Yerini Tespit Etme

Sıra cihazın tam yerini tespit etmeye geldi. İçeride aygıt bulunduğunu varsayıyoruz. Burada yapacağımız muamele şöyledir. Müzik çalmaya devam edecek ve sesi daha çok yükselteceğiz. Cihazın bulunduğunu anladığımız radyo frekansını değiştirmeden onun da sesini yükseltelim ve şayet kulaklık var ise çıkaralım sesi dışarı verelim. Yani hem içerideki sesi yükselteceğiz, bununla birlikte radyonun sesini. Dinleme cihazını bulmak için radyoyu içeride dolaştıralım. Mantık şu; örneğin sahnede konferans meydana getiren bir erkek mikrofonu kabinlere yaklaştırırsa kulağı rahatsız eden bir ötme sesi çıkar, şayet tam altına getirirse bu ses daha da fazlalaşır. Bizim yaptığımız işlemde de içerideki dinleme aleti mikrofon, elimizdeki radyo da kabin rolü görüyor. Bundan ötürü sesleri yükseltin, bu biçimde cihaza yaklaştıkça ötme sesi daha net duyulacak ve ötme sesi nereden geliyorsa o tarafa yöneleceğiz. Yani bulma işleminde bizlere istikamet verecek olan ötme sesidir ve yakınlaştıkça bu ses fazlalaşır, uzaklaştıkça ses azalır.

Bu bilgiler ışığında hala tespit yapamıyorsanız ustalaşmış ekibimiz ile irtibata geçin.


Teklif Al

Yorumlar (0)

Henüz onaylanmış yorum yok!
Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

betnis giriş
betnis
yakabet giriş